Výnimky z Jednotnej metodiky (bod 2 JM)
Aktualizácia: 22.10.2021
Aký je postup pri udeľovaní výnimky z procesu podľa Jednotnej metodiky a výnimky z Jednotnej metodiky?
Jednotná metodika rozlišuje tieto druhy výnimiek:
1. Podľa bodu 2.4 sa Jednotná metodika nevzťahuje na:
a) návrh zmeny a doplnenia zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky,
b) návrh zákona o štátnom rozpočte vrátane jeho zmien a doplnení a návrhy rozpočtov,
c) návrh Plánu práce vlády Slovenskej republiky a návrh Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky,
d) návrh na uvoľnenie finančných prostriedkov na základe § 3 Výnosu Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. decembra 2005 č. 26825/2005 – 441 o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky.
Materiály uvedené v tomto bode nepodliehajú procesu podľa Jednotnej metodiky a zároveň nemusia obsahovať doložku vybraných vplyvov a príslušné analýzy vplyvov. Informáciu o tejto výnimke je potrebné uviesť v predkladacej správe.
2. Podľa bodu 2.5 sa postup podľa bodov 5., 8. a 9. jednotnej metodiky neuplatňuje na:
a) návrh zákona, ktorý má byť predmetom skráteného legislatívneho konania,
b) návrh vykonávacieho právneho predpisu, ktorého predmetom je len vyhlásenie sumy, ktorej výpočet je upravený príslušným zákonom,
c) materiál, o ktorom tak rozhodne vláda Slovenskej republiky,
d) návrh na zmenu termínu plnenia úloh, návrh na zmenu gestorstva úloh, návrh na zmenu úloh alebo návrh na zrušenie úloh z uznesení vlády Slovenskej republiky,
e) materiály obsahujúce utajované skutočnosti.
Na materiály uvedené v tomto bode sa neuplatňuje postup podľa bodov 5. (konzultácie), 8. (predbežné pripomienkové konanie) a 9 (záverečné posúdenie) jednotnej metodiky. To znamená, že k týmto materiálom predkladateľ nemusí zaslať informáciu o príprave, materiál nemusí prejsť konzultáciami, ani predbežným či záverečným posúdením vplyvov. Materiál však musí obsahovať riadne vypracovanú doložku vybraných vplyvov a príslušné analýzy vybraných vplyvov.
3. Výnimka podľa bodu 2.6., o udelenie ktorej môže predkladateľ požiadať Komisiu.
V zmysle bodu 2.6 jednotnej metodiky môže predkladateľ požiadať Komisiu e-mailom o udelenie výnimky podľa bodov 5., 8. a 9. O takúto výnimku môže predkladateľ žiadať v prípade návrhu legislatívneho alebo nelegislatívneho materiálu, ktorý má byť predmetom skráteného medzirezortného pripomienkového konania (ďalej „MPK“), pričom žiadosť o udelení výnimky musí byť Komisii doručená ešte pred začatím MPK. Spolu so žiadosťou o udelenie výnimky predkladateľ prikladá materiál v podobe, ako je predkladaný do MPK a s odôvodnením, prečo je nutné výnimku materiálu udeliť. Komisia rozhodne o udelení výnimky do 2 pracovných dní od doručenia žiadosti a o svojom rozhodnutí informuje predkladateľa e-mailom. Lehota začína plynúť deň po dni doručenia žiadosti o udelenie výnimky na e-mailovú adresu dolozka@mhsr.sk. Predkladateľ uvedie skutočnosť, že mu bola udelená výnimka, v predkladacej správe a v doložke vybraných vplyvov v bode 10. Poznámky.
V prípade, že ste nenašli odpoveď na svoju otázku, resp. Vás zaujíma otázka, ktorá tu nie je vysvetlená, kontaktujte nás na mailových adresách dolozka@mhsr.sk alebo 1in2out@mhsr.sk.