Diskutovali o odporúčaniach OECD k podnikaniu na Slovensku
Podpora mladých inovatívnych firiem, digitalizácia, rozšírenie finančných nástrojov či zjednodušenie regulácie. Potrebu realizácie týchto aspektov vyzdvihol štátny tajomník MH SR Ján Oravec počas online diskusie k zverejneniu Správy OECD o politike MSP a podnikania v SR. Štátny tajomník sa zároveň stotožnil so závermi predstavenej analýzy a identifikovanými odporúčaniami OECD.
Ján Oravec v tejto súvislosti informoval aj o novej legislatíve, ktorá do praxe zavádza princíp one in – one out (od budúceho roka one in – two out). Načrtol tiež štruktúru budúcej Rady vlády SR pre konkurencieschopnosť a produktivitu, ktorej vytvorenie sa očakáva v druhej polovici roka 2021. Veľvyslanec SR pri OECD František Ružička v diskusii poukázal na paradox, kedy pandemické opatrenia znížili počet bankrotov. Reálny dopad krízy sa však môže prejaviť ich nárastom po uvoľnení podporných opatrení, ktoré mohli ponechať na trhu aj firmy, ktoré by za normálnych podmienok zanikli. Zástupcovia podnikateľov (Združenie podnikateľov Slovenska, Slovak Business Agency a Slovenská obchodná a priemyselná komora) sa stotožnili s odporúčaniami. Zároveň však pripomenuli potrebu ich implementácie v praxi. Poukázali tiež na vysoké daňové a odvodové zaťaženie slovenských firiem, administratívnu náročnosť či nízku vymožiteľnosť práva. Podľa zástupcov podnikateľskej obce je tiež potrebné sa venovať nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, podpore exportu či R&D. Podujatia sa zúčastnil aj zástupca generálneho tajomníka OECD Ulrik Knudsen.
Správa vznikla na žiadosť Slovenska ako výsledok dvojročnej spolupráce s expertmi OECD. Je súčasťou série hodnotiacich country reviews o politikách MSP a podnikania. Zahŕňa analýzu charakteristík a výkonnosti MSP a podnikania v SR, podnikateľské prostredie, rámec tvorby politiky, regionálny rozmer, digitalizáciu MSP, otázku zvyšovania produktivity MSP či inklúziu žien, mladých a Rómov do podnikania. Vzhľadom na významné postavenie MSP v hospodárstve SR (tvoria 99,9 % firiem, 72 % pracovných miest a 58 % pridanej hodnoty), ako aj v kontexte dopadu pandémie na MSP je správa významným prínosom do diskusie o plánovaní aktuálnych opatrení a celkovom nastavení pokrízovej obnovy a politiky MSP a podnikania na Slovensku do budúcna. Správa obsahuje niekoľko desiatok odporúčaní. Konštatuje, že v štruktúre MSP v SR chýbajú najmä stredne veľké firmy (10-249 zamestnancov). Napriek vysokej miere zakladania nových firiem, miera prežitia a rastu začínajúcich firiem je relatívne nízka, rovnako ako produktivita malých firiem. Je preto potrebné klásť dôraz najmä na rozširovanie firiem (scale-up), zvyšovanie ich inovatívnosti, produktivity, digitalizácie a exportu.
Správa je dostupná v angličtine na webovej stránke MH SR v časti Podnikateľské prostredie / Podpora podnikania / Malé a stredné podnikanie / Správa OECD o politike MSP a podnikania v SR.
Tlačový odbor MH SR; foto: TASR