Na konferencii ITAPA aj o budúcnosti digitalizácie
Súčasný stav, ale predovšetkým budúcnosť digitalizácie a informačných technológií boli ústrednou témou diskusií odborníkov na jarnej konferencii ITAPA 2018, ktorá sa konala v Bratislave. Domáci aj zahraniční experti predstavili nielen vízie, ako robiť kvalitnú a relatívne rýchlo napredujúcu e-verejnú správu, ale aj skúsenosti ľahko aplikovateľné na Slovensku.
Digitálna revolúcia je proces, ktorý si vyžaduje zmenu myslenia, zmenu prístupu a predovšetkým vôľu a ochotu spolupracovať na úrovni predstaviteľov miest, firiem, vedecko-výskumných inštitúcií a participáciou občanov. Vďaka novej podpornej schéme, ktorú vyhlásilo ministerstvo hospodárstva v máji tohto roku získajú firmy i mestá prístup k financiám, ktoré doteraz neexistovali, keďže ide o podporu priamo a výlučne zo štátneho rozpočtu pre malé a stredné podniky. „Schéma podporí pilotné testovanie inovatívnych riešení v praxi, teda priamo na území mesta a následne za pomoci aktívneho cieleného poradenstva umožní lepšie zvládnuť prechod k administratívne a aj finančne náročnejším aktivitám,“ povedala generálna riaditeľka Sekcie podnikateľského prostredia MH SR Miriam Letašiová. Schéma podľa nej zároveň prispieva k zníženiu iniciačných nákladov na transfer takýchto riešení z prostredia súkromného sektora do miest a tiež k vzniku prirodzených partnerstiev viacerých typov subjektov, ktoré v danom regióne prispievajú k zlepšeniu životnej a ekonomickej situácie.
Schéma je realizovaná prostredníctvom dvoch fáz. Prvá fáza je zameraná na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktorej cieľom je zhodnotiť a analyzovať potenciál projektu a pomôcť pri rozhodovaní prostredníctvom objektívneho a racionálneho odhalenia silných a slabých stránok projektu, jeho možností a rizík, ako aj identifikovať zdroje potrebné na jeho realizáciu a jeho udržateľnosť. Maximálna výška pomoci v rámci 1. fázy je 10 000 eur. Druhá fáza sa zameriava na podporu implementácie konkrétneho projektu v slovenských mestách, ktorý prispeje k zvýšeniu konkurencieschopnosti príjemcu pomoci prostredníctvom aplikovania inovácií do praxe. Projekt zároveň napomôže zlepšiť infraštruktúru a kvalitu života v mestách. Maximálna výška pomoci pre príjemcu v rámci 2. fázy je 50 000 eur. Rezort hospodárstva túto výzvu vyhlásil 11. mája 2018.
TASR, Odbor komunikácie MH SR