SŠHR s novým vedením - predsedom J. Rudolf, podpredsedníčkou sa stane Z. Šubová
Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) bude mať nové vedenie. Predsedom úradu sa od piatku stane Ján Rudolf. Na návrh vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka o tom rozhodla vláda. Tá zároveň zrušila dočasné poverenie pre Luciu Gocníkovú, ktorá úrad riadila po odvolaní dnes už trestne stíhaného Kajetána Kičuru. Novou podpredsedníčkou úradu sa v blízkej budúcnosti stane Zuzana Šubová.
Minister R. Sulík sa rozhodol navrhnúť vymenovať J. Rudolfa za predsedu SŠHR, lebo je presvedčený, že „pod jeho vedením sa z tejto inštitúcie stane funkčný a maximálne transparentný úrad.“ Správa štátnych hmotných rezerv je o odbornosti, dobrom manažovaní a o charaktere. „Ján Rudolf sa postavil korupcii ešte v čase, keď to nebolo v móde a stálo ho to veľa. Dnes je ideálnym človekom na ozdravenie inštitúcie, ktorá sa, bohužiaľ, stala symbolom smeráckeho kradnutia a korupcie,“ zdôraznil po rokovaní vlády šéf rezortu hospodárstva. Zároveň dodal, že v krátkom čase navrhne do pozície podpredsedníčky úradu bývalú zamestnankyňu ministerstva pôdohospodárstva Zuzanu Šubovú, ktorá opakovane poukazovala na nejasnosti pri čerpaní eurofondov na tomto rezorte.
Nový predseda SŠHR J. Rudolf si uvedomuje zodpovednosť, ktorú na seba prebral. „Mám jasnú predstavu ako chcem úrad manažovať, aby fungoval transparentne a efektívne,“ zdôraznil. Spolu so Z. Šubovou sa zhodli na potrebe dôsledného personálneho auditu a aj auditu zmlúv. „Aj našim pôsobením v tomto úrade chceme dokázať, že je možné spravovať krajinu a inštitúcie v nej bez korupčných škandálov,“ vyhlásil J. Rudolf. Verí, že sa podarí zo SŠHR urobiť inštitúciu pripravenú na krízové situácie.
Ján Rudolf vyštudoval na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave špecializáciu hospodárska diplomacia a medzinárodné vzťahy. Neskôr úspešne ukončil aj doktorandské štúdium na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Od vstupu SR do EÚ sa venuje problematike čerpania fondov EU na Slovensku. V roku 2006 viedol ako generálny riaditeľ na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú republiku negociácie s predstaviteľmi Európskej komisie v Bruseli o pridelení finančných prostriedkov z fondov Európskej únie pre Slovensko na programové obdobie 2007 – 2013. Pre nesúhlas s tzv. nástenkovým tendrom bol prinútený odísť z ministerstva. Neskôr v tejto najväčšej eurofondovej kauze, pre ktorú v súčasnosti sedia dvaja ministri Ficovej vlády vo väzení, svedčil na súde v pozícii kľúčového svedka. Je autorom viacerých odborných publikácií a článkov, ako respondent patrí k najcitovanejším odborníkom v počte mediálnych výstupov, ktoré sa venujú najmä problematike čerpania európskych fondov na Slovensku. V článkoch a verejných vystúpeniach sa snaží upozorňovať na korupciu a zneužívanie politickej moci pri čerpaní eurofondov na Slovensku.
Odbor komunikácie MH SR