Vicepremiér R. Sulík rokoval s rakúskou kolegyňou M. Schramböck
Rozvoj bilaterálnych vzťahov, projekt ropovodu Bratislava-Schwechat a dostavba jadrovej elektrárne Mochovce, to boli témy rokovania vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka na stretnutí s rakúskou ministerkou pre digitálne a hospodárske záležitosti Margarete Schramböck. Išlo o prvé stretnutie R. Sulíka s rakúskou rezortnou kolegyňou. Na rokovaní vo Viedni ho sprevádzal štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.
Slovensko-rakúske vzťahy majú dlhoročnú tradíciu, bilaterálne ekonomické vzťahy sú na vysokej úrovni a naše krajiny intenzívne spolupracujú vo viacerých hospodárskych oblastiach, zhodli sa ministri na rokovaní. Z hľadiska objemu obchodnej výmeny je Rakúsko šiestym obchodným partnerom Slovenska. „Rezort hospodárstva sa počas pandémie snažil podporovať vzájomné obchodné vzťahy aj tým, že veľmi promptne vybavoval povolenia pre manažérov a zamestnancov rakúskych firiem pre vstup na územie SR bez nutnosti absolvovania karantény," uviedol R. Sulík. Obaja ministri v súvislosti s krízou Covid-19 hovorili o očakávaných negatívnych dopadoch na hospodárstvo. Vicepremiér ale zdôraznil, že situáciu po pandémií je možné využiť ako šancu na progresívne reformy. Keďže Rakúsko patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám Slovákov, ministerka na stretnutí R. Sulíka informovala o celoplošnom testovaní pracovníkov v oblasti turizmu na Covid-19.
Ministri na stretnutí hovorili aj o projekte ropovodu Bratislava-Schwechat. „Kľúčovou strategickou prioritou Slovenska je posilnenie energetickej bezpečnosti prostredníctvom diverzifikácie energetických ciest a zdrojov. Pri dosahovaní týchto cieľov považujeme za mimoriadne dôležitú ochranu životného prostredia," zdôraznil vicepemiér R. Sulík. V tejto súvislosti rakúsku kolegyňu M. Schramböck informoval, že „ministerstvo hospodárstva je proti trasovaniu ropovodu Bratislava-Schwechat cez Žitný ostrov, a to práve pre ochranu životného prostredia a podzemných vôd". Minister ďalej uviedol, že rezort je pripravený pozitívne pristúpiť k akémukoľvek variantu realizácie tohto projektu, ak splní kritériá na ochranu životného prostredia.
Slovensko chápe obavy Rakúska z dostavby 3. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Vicepremiér na rokovaní ubezpečil rakúskych partnerov, že na bezpečnosť jadrovej elektrárne a obyvateľov dohliada Úrad jadrového dozoru SR ako najväčšia a medzinárodne uznávaná autorita v tejto oblasti a ten nepovolí uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky, pokiaľ nebudú splnené všetky zákonné a bezpečnostné požiadavky.
Odbor komunikácie MHSR