Energeticky náročné podniky sa zaviazali znižovať svoju spotrebu energií
Podniky s najvyššou spotrebou elektriny sa zaviazali znížiť svoju spotrebu energií. Dohodu o znižovaní spotreby energií podpísalo ministerstvo hospodárstva s 21 firmami z celého Slovenska. „Spotreba energií na Slovensku posledné roky mierne klesala. Budeme sa ďalej snažiť o znižovanie spotreby energií,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý považuje dosiahnutie nižšej spotreby za jednu z priorít rezortu.
Šéf rezortu hospodárstva podpísal dobrovoľné dohody s predstaviteľmi spoločností Slovnaft, OFZ a Mondi SCP. K týmto firmám sa pridalo ďalších 18 podnikov, ktoré dohodu podpísali na diaľku. Ide o spoločnosti Duslo, Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), Metsä Tissue Slovakia, Slovenské magnezitové závody, U. S. Steel Košice, Volkswagen Slovakia, Bekaert Slovakia, Bekaert Hlohovec, Ferroenergy, RMS Košice, Železiarne Podbrezová, Bratislavská teplárenská (BAT), Slovenský plynárenský priemysel (SPP), SPP Distribúcia, Stredoslovenská energetika (SSE), Transpetrol, Východoslovenská energetika (VSE) a Slovalco.
„Najmenej emisií pochádza z takej elektrickej energie, ktorá sa nespotrebuje,“ zdôraznil Sulík. Rezort sa podľa neho bude usilovať o znižovanie spotreby elektrickej energie aj po tom, ako budú spustené do prevádzky ďalšie dva bloky jadrovej elektrárne Mochovce. „Slovensko tým ešte viac podčiarkne, že je energeticky nezávislou krajinou, respektíve krajinou nezávislou vo výrobe elektrickej energie. Toto považujeme za veľmi dôležité,“ povedal Sulík.
Štátny tajomník rezortu Karol Galek upozornil, že znižovanie spotreby elektrickej energie je dôležité aj vzhľadom na rýchlo rastúce ceny emisných povoleniek, ktoré sa premietajú do ceny energií. Spolu s budovami je práve sektor priemyslu tým najvýznamnejším z hľadiska spotreby energií. Energetická náročnosť podnikov podľa Galeka od roku 2000 do roku 2015 klesla o 51 %. „Práve vďaka týmto dobrovoľným dohodám sme cieľovú hodnotu, ktorá je stanovená v rámci smernice o energetickej efektívnosti, prekročili o 19 %,“ zhodnotil Galek prínos podobných dohôd s firmami z minulosti. Predseda predstavenstva Mondi SCP Ružomberok Miloslav Čurilla uviedol, že firma pravidelne porovnáva svoju spotrebu energie na jednotku produkcie s ostatnými papierňami a špecifickú spotrebu energie sa usilujú každý rok znížiť o jedno až dve percentá. Slovenské firmy budú môcť v nasledujúcich rokoch podľa Galeka využiť na zvyšovanie energetickej efektivity aj prostriedky európskych štrukturálnych fondov. Malo by ísť o sumu 120 miliónov eur, pričom celkové investície do energetiky zo všetkých externých zdrojov by mali dosiahnuť až miliardu eur.
TASR, SITA, Tlačový odbor MH SR