Štát prichádza s ďalšou pomocou, tentoraz pre veľké podniky
Veľké podniky sa pre koronakrízu môžu uchádzať o rovnakú podporu zo strany štátu, ako bola už schválená pre malé a stredné podniky. Dnes s tým súhlasila vláda, v rámci už schválnej podpory sa pre veľké podniky odstránia stropy a ohraničenia. „Považujem tento krok za veľmi dôležitý, pretože veľké podniky sú kľúčovou súčasťou nášho hospodárstva," zdôraznil vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa neho nemá zmysel aktuálne rozlišovať medzi malými, strednými a veľkými podnikmi, ak ide o pomoc v takejto výnimočnej situácii. „Chcem veriť, že táto pomoc bude v reálnom živote účinná a najmä, že zabráni masovému prepúšťaniu a už nahlásené hromadné prepúšťania sa prehodnotia," dodal. Vicepremiér podčiarkol, že „doteraz schválené formy pomoci považuje v celku za adresné, dobre cielené a nie zbytočné drahé.“
Ako doplnil minister práce Milan Krajniak, rozšírenie pomoci aj na veľké podniky, nevyžaduje žiadnu zmenu legislatívy. „Pripravujeme iba upresnenie, ako budú môcť čerpať existujúcu schému pomoci," povedal. Zároveň avizoval, že budúci týždeň predstavia ešte ďalší spôsob, ako bude môcť akýkoľvek podnikateľ bez ohľadu na svoju veľkosť dostávať podporu na udržanie pracovných miest, teda nástroj známy ako kurzarbeit. Podľa Krajniaka si tak každý zamestnávateľ s poklesom príjmov bude môcť vybrať, čo je pre neho výhodnejšie a rozhodnúť sa, či už pre existujúcu schému podpory, alebo tú pripravovanú. Doteraz štát zaregistroval vyše 6 300 žiadostí o pomoc. Minister financií Eduard Heger pripomenul, že pomoc pre veľké podniky bola pre vládu vždy prioritou. Objem pomoci podľa aktuálnych odhadov vyčíslil na desiatky až stovky miliónov eur.
Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík zopakoval, že by sme tak ako okolité krajiny mali postupne uvoľňovať prijaté opatrenia. „Nemá zmysel všetko podriadiť, aby bol počet nakazených čím nižší. My sa aj s týmto vírusom musíme naučiť žiť," myslí si Sulík. V utorok na budúci týždeň by mal zasadať krízový štáb a práve na ňom chce túto otázku otvoriť. „Moja predstava je, že by sme otvorili všetky predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách," priblížil. Minister financií doplnil, že pracujú s rôznymi scenármi. Podľa neho je v súčasnej situácii kľúčové udržať ekonomiku. „Ak sledujeme vývoj pandémie, tu sa čísla menia v hodinách, v dňoch. Teraz predikovať, čo bude o dva mesiace je zbytočne, môže sa to šesťkrát zmeniť, dôležité je, aby bola vláda flexibilná," uzavrel Heger.
SITA, Odbor komunikácie MH SR,
foto: TASR